Nuorisopsykoterapia-säätiö perustettiin vuonna 1981 Suomen Nuorisopsykiatrisen yhdistyksen toimesta tukemaan nuoruusikäisten psykoanalyyttista ja psykoanalyyttisesti orientoitunutta psykoterapeuttista tutkimusta ja hoitoa sekä psykoanalyyttisesti orientoitunutta psykoterapeuttista koulutusta.

Tavoitteidensa toteuttamiseksi Nuorisopsykoterapia-säätiö järjestää yhdessä Helsingin yliopiston kanssa nuorten yksilöpsykoterapiakoulutusta sekä psykoterapeuttikouluttajakoulutusta psykodynaamisille psykoterapeuteille, harjoittaa kustannustoimintaa, pitää kahdesti vuodessa, keväällä ja syksyllä, kaksipäiväiset nuorisopsykoterapiaa käsittelevät koulutuspäivät sekä ylläpitää Helsingin kaupungin omistamaa, museoviraston suojelemaa kiinteistöä osoitteessa Leankatu 5, 00240 Helsinki (Länsi-Pasila), jossa säätiön nuorisopsykoterapeuttikoulutuksen seminaarit ja osa työnohjauksista pidetään. Ensimmäiset nuorisopsykoterapeutit valmistuivat 1986 ja sen jälkeen heitä on valmistunut lähes joka toinen vuosi.

Marita Niemi, puheenjohtaja, marita.niemi@welho.com, 0505207748.

Noora Kauko, sihteeri, nuorisopsykoterapiasaatio@gmail.com.

Matti Pesola, koulutusvastaava, 0458094710, matti.pesola@gmail.com.

Hallitus ja lehtorit:

Camilla Bargum, varapuheenjohtaja, 0415077939, camilla.bargum@kolumbus.fi, Mariantie 23 D Kaunianen.

Pia Fagerudd, lehtori, 0505149648, pia.fagerudd@welho.com, Aurorankatu 11 C 58 Helsinki.

Anneli Hautala, 0408297382, anneli.hautala@dnainternet.fi, Palokuja 2 Villähde.

Maria Häkkinen, 0405330264, maria.hakkinen@pp.inet.fi, Pitkänsillanranta 15 B 32 Helsinki.

Olavi Hämäläinen, 0415057248, hamalex@kolumbus.fi, Hollantilaisentie 22 A Helsinki.

Pekka Impiö, lehtori, 0505948142, pekka.impio@hotmail.com, Kivikuja 8 Oulu.

Outi Laine, lehtori, 0400849044, outi.annika.laine@tyks.fi, Sirkkalankatu 42 A 1 Turku.

Arto Leppänen, 0503390130, artleppane@msn.com, Vuorikatu 18 Jyväskylä.

Luhtavaara, lehtori, 0504059783, antto.luhtavaara@gmail.com, Kajanuksenkatu 4 Helsinki.

Marita Niemi, puheenjohtaja, marita.niemi@welho.com, 0505207748, Tunturikatu 4 A 18 Helsinki.

Timo Niemi, varainhoitaja, 0505207746, timo.niemi@fimnet.fi, Kajanuksenkatu 4 A 7 Helsinki.

Martta Pennanen, 0500907610, martta.pennanen@welho.com, Perustie 31 B Helsinki.

Matti Pesola, koulutusvastaava, 0458094710, matti.pesola@gmail.com, Hämeentie 31 Helsinki.

Juhani Salakari 0400407637, juhani.salakari@pp.htv.fi, Kasarmikatu 16 A 8 Helsinki.

 

Säätiön hallitus huolehtii säätiön hallinnollisista asioista ja säätiön seminaariopetuksesta ja koulutuksessa olevien työnohjauksesta. Opetus- ja työnohjaustehtävissä ovat mukana myös säätiön lehtorit.

Kaikki säätiön hallituksen psykoanalyytikot ovat Suomen Psykoanalyyttisen yhdistyksen kouluttamia psykoanalyytikkoja, ja kaikki opettajat ovat kouluttaja- tai vaativan erityistason psykoterapeutteja.